Spotify’dan vazgeçip Youtube Music’e geçmek

Bezdiren youtube reklamları sonunda Spotify’a veda ederek hem reklamsız youtube premium’a hem de youtube Music’e geçtim. Şimdi küçük küçük notlar;

Youtube Music Artıları

 • Spotify’da olmayan birçok şarkı. Amatör parçalar. Remixler.
 • Videoları arkaplanda podcast dinler gibi dinleme.
  Youtube music uygulamasından yalnızca youtube üzerindeki müzik kategorisindeki videoları ve şarkıları dinleyebiliyorsunuz. Diğerleri için youtube uygulamasına dönüyoruz.
 • Şarkı sözünü yazarak bile aradığınız şarkıyı bulmak.
  Spotify bu konuda çok rezil. 1 harfi eksik / yanlış yazsanız “böyle bir sanatçı / şarkı yok” moduna giriyor. Youtube music ise bildiğiniz youtube gibi şarkıları arayıp buluyor.
 • Şarkı önerileri ve sıralamaları harika.
  Spotify da fena değildi fakat youtube music’de birkaç şarkıyı seçip “radyoyu başlat” dedim ve spotify’a göre öneriler çok daha alakalı.
 • Sıradaki parçaları çok daha uzun bir liste olarak gösteriyor ve sıralamayı değiştirebiliyorsunuz.
  Şimdi diyeceksiniz ki spotify’da da aynısı var? Hayır, bu bahsettiğim şey “sıraya ekle” değil. Sırayla çalınacak şarkıların sırasını düzenleme. Yani spotify’da “sıraya ekle” dediğinizde hemen çalan şarkının arkasına ekliyor fakat youtube music ile hem “Sıraya ekle” yapabiliyorsunuz hem de 14. sıradaki şarkıyı 9. sıraya, 3. sıradakini 20. sıraya falan alabiliyorsunuz.
 • Spotify’a karşı Belden aşağı bir saldırı ama benim için sonuncu ve en büyük artısı reklamsız youtube.
  • 3 Ay sonraki Gözlemlerim;

  • Spotify’da örneğin “Yalan” isminde bir şarkıyı dinlersiniz sırayla bütün “yalan” isimli parçaları çalıyor. Fakat youtube music’de sizin açtığınız “yalan” parçasına göre kalan listeyi düzenliyor.
  • Akşam saatinde önceki akşamlar dinlediklerinizi, sabah saatlerinde sabahları dinlediğinizi şarkıları öneriyor. Bir nevi spotify daily mix olmuş sana hourly mix.
  • Listeleri random çalmıyor. Karıştır dediğinde random, oynat dediğinde sıraya göre çalıyor. Bu bence artı.

Youtube Music Eksileri (Spotify’a göre)

 • Podcast. Çoğu spotify’da olan podcast henüz youtube’a yüklenmedi. Zamanla yüklenir sanıyorum.
 • Kolayca spotify’dan geçiş yok. Saçma sapan sitelere güveniyoruz playlist aktaracağız diye…
 • Cihaz geçişleri henüz şüpheli.
 • Arayüz bir tuhaf. Kötü değil ama spotify gibi sıcak gelmedi. Alışkanlık olabilir.
  • 3 Ay Sonraki Gözlemlerim,

  • Kaydırmalı sürmeli geçişler / kısa yollar yok. Spotify bu konuda çok iyi. Eliniz kısa yollara, kaydırmalara alışmışken youtube music biraz kullanışsız gelebilir.
  • Uygulamayı kapatınca son çalınan şarkı gidiyor. Spotify 3 gün sonra da açsan son çalınanı tutuyordu. Youtube music’de kaldığın yerden devam etmek yok.
  • Spotify’daki 5-10 saniyelik yumuşak şarkı geçişi seçeneği yok.
  • Bu sanatçıyı çalma yok. Sanatçı profilini engellemek gibi bir seçenek de yok. Dislike seçeneği de tam olarak bu işlevi görmüyor. Halbuki Youtube’da kanallar ve hatta videolar için böyle bir seçenek var.

Youtube premium paketine youtube music dahil mi? Kapsıyor mu?

Evet, tek bir satın alımla hem youtube reklamsız, arkaplanda çalma ve video indirme özellikleri kullanılabiliyor hem de youtube music uygulamasını reklamsız ve müzikleri indirebilecek şekilde kullanabiliyorsunuz. Yani Youtube Music de satın alsanız Youtube Premium da satın alsanız her iki hizmeti de tüm özellikleriyle kullanabiliyorsunuz.

Fakat benim bu noktada hoşuma gitmeyen bir şey var, youtube music uygulaması ile dinlediğiniz sanatçıları ve müzikleri youtube videolarında da öneriyor. Haliyle biraz abonelikleriniz ve ilginize youtube music karışıyor. Bu yüzden ben youtube music ve youtube premium için farklı hesap gibi kullanmak için Youtube hesap ayarlarından yeni kanal oluşturdum, böylece Youtube Music uygulamasında farklı bir hesap Youtube uygulamasında farklı bir hesap kullanıyorum, video önerileri birbirine karışmıyor.

Yeni kanal oluşturmak için buradan devam; Youtube Kanal Listesi

Youtube Premium için öğrenci belgesi

Ben okulun öğrenci sisteminden aldığım belgeyi SheerID‘ye kabul ettiremedim. Önce tarihi geçmiş dedi;

The document has already expired or was issued too far in the past. Please upload a more recent document.

ardından aynı gün alınmış belgeye de “bu olmamış” deyip geçti;

Unfortunately, we weren’t able to confirm your student status, but you can still sign up for a YouTube Premium membership.

İnternette de SheerID öğrenci belgemi kabul etmiyor diye mail atıp manuel onay bekleyenleri görüyorum. Buna gerek yok, e-devlet üzerinden alınan öğrenci belgelerini anında onaylıyor. Sizin okulunuzun belge düzenini de henüz tanımıyorsa vakit kaybetmeyip e-devlet üzerinden öğrenci belgesi alıp gönderin.

Spotify Çalma Listelerini Youtube Music Aktarma

Muhtemelen aklınıza ilk gelecek şey evlatlarınızı bırakıp youtube music’e nasıl geçeceğinizdir. İstediğimiz şey çok basit spotify oynatma listelerini youtube music’e aktarmak fakat bu noktada maalesef youtube kendisi bu hizmeti sunmuyor. Benim çözümüm soundiiz.com üzerinden oldu. Aktarmak isterseniz buradan devam; Soundiiz

En fazla 200 şarkılık playlist aktarabiliyorsunuz, bazen de hata yapabiliyor.

Şimdilik bu kadar. Zamanla bu yazıyı düzenleyebiliyorum.

 

 

 

“Spotify’dan vazgeçip Youtube Music’e geçmek” üzerine 2 yorum

 1. cok hevesle okudum. belki faydası olur diye ama malesef siz de ayni seyi yasamissiniz. sorunum su.
  700 kusur sarkilik bir playlistim var barda calmak icin fakat bilgisayarim random calmiyor. ama arabamda giderken karisik dinleyebiliyorum. bunun 8cin bi care bulamiyorum. bukursaniz bana da bildirin lutfen. selamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir