Sim Companies Genel Bilgiler

Sim Companies oyunu hakkında genel bilgiler Türkçe olarak bu yazıda.

Borsa Perakende ve Kontrat Satışı

Oyunda mal üretiyoruz bu tamam, fakat bu malları nereye satacağız? Oyunda 3 yere mallarınızı satarsınız. Hemen açayım;

 1. Borsa
  Borsaya herkes ürün koyabilir. Fiyatlar da üretim ve talebe göre azalıp artabilir. Elinizdeki birikmiş ürünü kısa sürede elden çıkarabilirsiniz. Borsada satmak için Depo > ürünün üzerine tıklayın > borsada sat
 2. Perakende
  Bu seçenek ise malları oyunun kendisine satmamızdır. Oyun alanınıza Mağaza, bakkal, Petrol İstasyonu gibi perakende satış yerleri kurarak, bu yerlere uygun malları burada satabilirsiniz. Borsaya göre yavaş satarsınız. Saatlik satış miktarınız bellidir, bir anda tüm malları elinizden çıkaramazsınız. Fiyat olarak borsaya göre yüksekten satarsınız.
 3. Kontrat
  Tamamen başka bir oyuncu ile anlaşarak mal satmak. Dilediğiniz fiyattan satabilirsiniz. Aşırı yüksek veya aşırı düşük fiyattan satmak şüpheli harekettir, ban sebebidir. Oyun içindeki sohbet odalarından alıcı ve satıcı bulabilirsiniz.

Borsa ve Kontrat satışı arasındaki nüans şudur; borsaya satarsanız borsa sizden %3 komisyon alır. Ayrıca taşıma maliyeti de olur bazı ürünlerde. Bu yüzden doğrudan kontrat ile başka bir oyuncuya indirimli fiyattan satsanız dahi karınız borsaya göre daha yüksek olabilir. Düzenli bir alıcı bularak elinizdeki malı borsayı dahi beklemeden satabilirsiniz. Alıcı iseniz de sabit bir üretici bulmanız borsanın inişli çıkışlı fiyatından kaçınmanızı sağlar.

Perakende Satış ise başlangıçta oldukça karlıdır. O yüzden en azından 10 level olana kadar perakende satış yapın. Bu sözüm “sabredin” manasında değil; olabildiğince aradaki fark kapanana kadar borsaya geçmeyin manasında. Şunu unutmayın, tüm ürünlerin kar oranı birbirine çok yakındır. Yani siz meyve sebze satarak da ilk 1000’e girebilirsiniz. Buradaki asıl mesele binaların seviyesidir.

Neden 10 level’i bekleyin vs konusunu Sim Companies Başlangıç Rehberi yazımda anlattım. İyi bir başlangıç için okumanızı tavsiye ederim.

Kredi Çekmek? Bono Satmak?

Oyunda banka mevcut, fakat kredi çekemiyorsunuz. Şayet nakit ihtiyacınız varsa bono satmak tek yol. Bono sistemi ise çok basit; yapı değeriniz kadar bono satabiliyorsunuz. Ör; 1.000.000 bono satıyorsunuz. Ardından 2 hafta boyunca belirlediğiniz faiz oranında faiz ödüyorsunuz(Bonoyu satın alan oyunculara). 2 hafta sonra bonoyu çağırmak suretiyle 1.000.000’u elinde bono olanlara ödüyorsunuz. 2 hafta öncesinde bonoyu ödemek mümkün değil, min. 2 hafta faiz ödemelisiniz. 2 haftayı dilediğiniz gibi geçirebilirsiniz. Faizi ödediğiniz sürece tabi, aksi halde binalarınıza haciz gelir, yıkılır.

Faiz oranını mutlaka 0,5 yapın. Eğer aceleniz varsa ve ilk sizinki satılsın istiyorsanız 0,55 yapabilirsiniz. 0,6 yaptığınız zaman da batmazsınız fakat bono er geç satılacak, fazladan faiz ödemeyin. Hiçbir oyuncu almasa dahi NPC satın alıyor. O yüzden ideal faiz oranı 0,5’dir.

Level Sistemi

Oyunda yaptığınız üretim kadar XP kazanır ve seviye atlarsınız. Şirket unvanınız seviyenize göre belirlenir. Ayrıca 20-25-30 Level olduğunuzda her 5 Level için 2 boş alan açılır. 30 son Leveldir.

Araştırma Nasıl Yapılır? Araştırma Ne İşe Yarar?

Oyunda araştırma yapmak için min. 10 Level olmalısınız. Araştırma yapmak için ‘araştırma’ üretmeli veya borsada satın almalısınız. Her şey tamam ise; deponuzdaki “araştırma” bölümüne girerek istediğiniz ürünü araştırabilir, seviye atlatabilirsiniz.

Peki araştırma yapmak ne işe yarar? öncelikle ürettiğiniz her ürünün hammaddesine göre daha kaliteli ürün çıkarırsınız. Yani Q1 malzemeler ile üretim yaparsanız Q2 ürün üretirsiniz. Bu da size hem satışta, hem borsada daha yüksek kar getirir. Ayrıca yaptığınız her araştırma ‘patent değeri’ olarak şirketinize yansır, şirket değeriniz artar.

Araştırma maliyetlerini düşürmek için şirkete CTO alabilirsiniz. Bu sayede patent şansınız yükselecek, maliyetler düşecektir.

Oyuna yeni başladıysanız araştırmalardan ziyade binalara yatırım yapın. Fakat başarım almak için herhangi bir ucuz ürünü Q2 seviyesine çıkarabilirsiniz. Fakat Q3 ve özellikle sonrası için maliyetler hayli yüksek ve CTO şarttır.

Asistan Soru ve Cevapları

Asistan soru ve cevapları forumda paylaşılır. Sorulara kafanıza göre yanıt vermeniz halinde zarar etmekten ziyade fırsatları kaçırırsınız. Bu yüzden her asistan görevini forumdan bakarak yanıtlamanızda fayda var.

Chat Odaları

Chat odaları çeşitlidir. Oyun başlangıçta sizi belli odalara dahil eder, ancak  ayarlar kısmından dilediğiniz odaya katılabilirsiniz. Oda sayısı dillere ve konulara göre ayrılmıştır. Türkçe kanalı da mevcuttur, dilerseniz Türkçe satış ve sosyal kanallara katılabilirsiniz.

Ayarlar > konuşma odaları

Dönemine Göre Üretim-Satım-İnşaat Yapmak (İleri Seviye)

Oyunda “Current economy phase” şeklinde ekonomi dönemleri mevcut. Bu ekonomi dönemlerine göre üretim ve yönetim maliyetleri yükselir veya düşer. Bu hareket ile birlikte borsadaki fiyatlar da yükselir veya düşer.

Oyunda 3 farklı faz vardır;

 1. RECESSION
  Maliyetler ve fiyatlar düşer. Bu dönemde üretime ağırlık vermelisiniz.
 2. NORMAL
  Bu dönemde fiyatlar ortalamadır.
 3. BOOM
  Bu dönemde fiyatlar yüksektir, satışa yönelmelisiniz.

Toplamak gerekirse; Resesyon döneminde içe kapanıp üretime odaklanıyoruz ve zorunda olmadıkça ürettiklerimizi satmıyoruz. Düşük maliyetler ile üretim yapıp stokluyoruz. BOOM döneminde ise resesyonda stok yaptığımız ürünleri satıyoruz.

İnşaat konusunu ise şöyle yapıyoruz; resesyon döneminde üretim maliyetlerimizden arta kalan sermayeyi inşaat malzemelerini satın almakta kullanıyoruz. BOOM döneminde ise yüksek maliyet ile üretim yapmayıp üretim yerlerini yükseltiyoruz.

Eğer resesyon döneminde yükseltme yaparsanız çok hızlı şekilde sıralama kaybedersiniz.

Elbette bu döngüyü yakalamak çok kolay değil. Yani resesyon dönemi boyunca hiç satış yapmadan üretim yapacak sermayeyi toplamak hemen olmaz. Bu yüzden ilk önce günlük üretim maliyetinizi hesaplayın. Ardından resesyon dönemlerinde yalnızca 1 günlük üretim yapmanıza yetecek kadar satış yapın fazladan mal vermeyin piyasaya. Bu şekilde arttırabildiğiniz kadar malı BOOM döneminde satmak üzere tutun. BOOM döneminde ise döngüyü tam olarak sağlayana kadar inşaat yapmayıp normal şekilde üretim-satış yapın. Aksi halde her BOOM dönemi dönüşünüzde üretim maliyetleriniz artacak ve sürekli yeniden hesap yapmanız gerekecek. Tam olarak dengeyi tutturduktan sonra inşaatlara başlayabilirsiniz.

Bu süreci bono satarak hızlıca atlayabilirsiniz. Resesyon döneminde bono satarak elde ettiğiniz nakit parayı üretimde kullanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir