Metamask Swap Nedir? Nasıl Yapılır?

Merhaba, bu yazıda Metamask swap yapma konusuna değineceğim.

Öncelikle swap konusunu halledelim,

Swap nedir?

Swap yapmak en basit tanımıyla elinizdeki x coinlerini y coini ile takas etmenizdir.

Merkezi borsalar ile karşılaştırıldığında al-sat yapmanıza gerek kalmadan elinizdeki coini değiştirebilmenizdir swap yapmak.

Peki bu coinler kimin? Daha somut anlatmak gerekirse Uniswap gibi platformlara insanlar takas yapmak istediği coinlerini ekler, buna havuz oluşturmak denir. Elinizde 100 BTC ve 200 ETH olduğunu düşünün, bunu sisteme eklediğiniz zaman sisteme “1 BTC karşılığında 2 ETH veririm” ya da “2 ETH karşılığında 1 BTC veririm” demiş oluyorsunuz. Haliyle isteyen size 1 BTC verip 2 ETH alabilir, ya da 2 ETH verip 1 BTC alabilir.

İnsanlar sadece swap yapmak için bakiyelerini havuzda kilitli tutmaz. Kendi coinleri ile yapılan her swap işleminden komisyon kazanırlar.

Metamask Swap Nedir? Nasıl Çalışır?

Metamask swap özelliğini mart 2020 tarihinde aktif etti. Aracı bir DEX’e cüzdanınızı bağlamaya gerek olmadan, doğrudan Metamask cüzdanınız üzerinden Swap yapabiliyorsunuz.

Temel amacı en düşük ağ ücretleriyle en iyi fiyatı almanızı sağlamak olan Metamask Swap Uniswap, Airswap gibi DEX’lerden rakamları alarak en cazip işlemi yapmanızı sağlıyor.

Metamask Swap verileri birçok borsadan aldığı için, özellikle yüksek hacimli işlemleri, bölerek bu farklı borsalara dağıtıyor ve Slippage anlamında avantaj sağlıyor.

Fee konusuna gelirsek; Metamask doğrudan kendi cüzdanları arasında swap yapmıyor. Yani uniswap ve metamask swap aynı şekilde çalışmıyor. Metamask, bir ürünün internetteki fiyatlarını bulup karşılaştıran siteler ile aynı mantıkta çalışıyor. Yani aslında DEX’ler arası aracı sadece. Bu yüzden de yapılan her işlemin değişik oranlardaki fee ücretini de yapıldığı yere ödüyorsunuz. Bu yüzden MetaMask swap fee sabit değil, %0.3 ve %0.875 arasında değişiyor. Uniswap %0.3 fee kesiyor örneğin. En yüksek fee ve metamask payı ile birlikte bu oran %0.875’e çıkıyor. En pahalı DEX hangisi bilmiyorum.

Metamask Swap Nasıl Yapılır?

Metamask cüzdanı üzerinden Swap işlemi yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

Chrome eklentisi ile

  1. Cüzdanınızı açın,
  2. Ana ekrandaki Swap logosuna tıklayın(1),
  3. Açılan sayfadan elinizdeki coini(2) ve çevirmek istediğiniz coini(3) seçin,
  4. ‘slippage’ oranını seçin,
  5. Aramayı başlatın(5)

Bu noktadan sonra Metamask sizler için tüm DEX’leri tarayarak tüm teklifleri toplayacak ve son teklifi gösterecek. Eğer rakamlar hoşunuza gittiyse Swap butonuna(6) basarak swap yapabilirsiniz.

Eğer Swap yapmak istediğiniz coin listede yoksa, yani custom token eklemek istiyorsanız arama kısmına kontrat adresini yazarak ekleyebilirsiniz.

Metamask mobil ile

  1. Uygulamayı açın,
  2. Ana ekrandaki “Swap” ikonuna tıklayın,
  3. Swap yapmak istediğiniz coinleri seçin ve miktarı girin,
  4. “Review Swap” butonuna tıklayarak teklifleri aratın,
  5. Listeden teklif seçip “swap” butonuna tıklayın

 

“Metamask Swap Nedir? Nasıl Yapılır?” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir