google yerel rehber nedir

Google Yerel Rehber Nedir?

Merhaba!

Bu yazıda sizlere google yerel rehberler deneyimlerimi anlatıp, bazı soruları yanıtlayacağım.

Google Yerel Rehberler Nedir?

Google yerel rehberler aslında bir hizmet veya ayrı bir oluşum değil. Google Maps bünyesinde gönüllü olarak gittiği mekanları değerlendiren, yorumlar yazan ve fotoğraf paylaşan, bunun yanında haritayı geliştirmek ve güncellemek üzere eksik yerleri ekleyen, kapanan / mevcut olmayan yerleri bildiren ve tüm bunları gönüllülük esası ile yapan kullanıcılar yerel rehberdir.

Nasıl Yerel Rehber Olunur?

Aslında birkaç defa yorum yapmış, mekanlara puan vermişseniz muhtemelen siz de çoktan yerel rehber oldunuz. Fakat muhtemelen 4. level’e ulaşmadığınız için henüz rozetiniz yok. Nasıl yerel rehber olunur? sorusu bu kadar basit. Elbette şimdi seviyelerden ve rozetlerden bahsetmek gerek.

Yerel Rehber Seviyeleri

Yukarıda bahsettiğim gibi 1 yorum 1 fotoğraf paylaştıysanız tamamdır, yerel rehber oldunuz. Fakat takdir edersiniz ki yıllarca gittiği her mekana yorum yapan, gezdiği gördüğü yerleri paylaşan insanların bir farkı olmalı. Evet doğru bildiniz, yaptığınız her yorum, her puanlama kısaca her etkinliğiniz size belirli bir puan kazandırır. Bu puanlar sonucunda da bir seviyeniz ve rozetiniz olur. Bu yüzden bütün google maps kullanıcıları 0 level yerel rehber olarak başlar fakat 4. levele ulaşmadan yerel rehber rozeti gözükmez. O yüzden fiyakalı bir yerel rehber olmak için en az 250 puan kazanarak yerel rehber rozeti almalısınız.

En yüksek seviye ise 10. seviye yerel rehber oluyor. 6. seviyeye kadar nispeten kolay olsa da işler daha sonra değişiyor. Özellikle 8’den 9’a ulaşmak ve ardından 10. seviye yerel rehber olmak oldukça zor. 10. seviye yerel rehber olmak için toplamda 100.000 puan toplamış olmanız lazım. Bu da yaklaşık 20.000 fotoğraf ya da 10.000 yorum yapmanız demek.

Nasıl puan kazanılır?

Seviyeleri de anladık. Peki nasıl seviye atlanır? nasıl puan kazanılır? buna gelelim. Sizler için aşağıya google‘da paylaşılan puan tablosunu paylaşıyorum;

Haritalar’a yapılan katkı Kazanılan puan
Yorum Her yorum için 10 puan
200’den fazla karakterle yorum yapma Her yorum için 10 bonus puan
Puan Her puan için 1 puan
Fotoğraf paylaşma Her fotoğraf için 5 puan
Fotoğraf etiketleri Etiket başına 3 puan
Video Her video için 7 puan
Soru yanıtlama Her yanıt için 1 puan
Soru ve cevaplara yanıt verme Yanıt başına 3 puan
Düzenle Her düzenleme için 5 puan
Yer ekleme Eklenen her yer için 15 puan
Yol ekleme Eklenen her yol için 15 puan
Doğruluk kontrolü Doğruluğu kontrol edilen her bilgi için 1 puan
Yayınlanan uygun liste Yayınlanan liste başına 10 puan
Açıklama (liste halinde) Eklenen açıklama başına 5 puan

Şimdi gelelim bazı söyleyeceklerime. Öncelikle yaygın inanışa göre fotoğraf görüntülenmeleri size puan kazandırmaz! Profilinizde gördüğünüz görüntülenme rakamları, kaç beğeni aldığınız vs gibi istatistiklerin puan yönünden hiçbir getirisi yok. En kolay puan kazanma yöntemi ise gittiğiniz bir mekana ait çok fazla fotoğraf ve video çekmeniz. Farklı mekanlara ait fotoğraflar yerine tek bir mekana toplu yükleme yapmanız çok daha rahat ve hızlı olacaktır.

Yerel Rehber Olmanın Avantajları Nedir?

Çorap. Evet google dönem dönem yerel rehberlere google çorapları yollar.

Çorap dışında 6 ve 7 level olduğunuz sıralarda (kesin bir level yok.) Google Play hediye kodu gönderilir. Google drive alanı gibi bazı google hizmetlerinde jestler mevcut. Ayrıca bence en büyük avantajı da en yeni google hizmetlerinden haberdar olmak. Google sunacağı hizmetleri önceden size haber veriyor, size öncelik tanıyor. Zaman zaman etkinliklere davet ediyor, hatta sadece yerel rehberlere özel etkinlik düzenliyor.

Sık sık mailinizi kontrol etmekte fayda var, ara ara indirim kodları hediyeler vs geliyor.

Yerel Rehberlerin Yetkisi Var Mı?

YOK.

Şöyle bir söylenti mevcut; ‘yerel rehberler onaylı yerel rehber olabiliyor, onaylı yerel rehber de mekan ekleme, mekanlar hakkında bazı düzenlemeleri vs. onay gerekmeden yapabiliyor.’ Bence bu konu google partner şirketlerden yola çıkarak uydurulmuş, öyle olduğu düşünülmüş diyelim. Böyle bir şey yok. Partner şirketlerinin de böyle bir yetkisi yok.

Yerel Rehberler Para Kazanır Mı?

Hayır. Google yerel rehberlere ücret ödemez. Ücret karşılığında yorum / değerlendirme yapmak etik değildir. Google organik olmadığını anladığı bütün yorumları er geç siler. Ayrıca puanlarınız da silinebilir.

“Google Yerel Rehber Nedir?” üzerine 17 yorum

 1. Merhabalar., 7. Seviyedeyim. Bu seviyeye gelene kadar hiç bir şey bilmiyordum. Farkında olmadan 5000 puana yaklaşmışım. Sadece hobi olsun diye paylaşım yapıyordum oysa.
  Bu bahsedilen çorap ödülü falan gelmedi bana hiç? hangi kriterlere göre para kazanılıyor. Bu parayı hangi kanalla nasıl alıyoruz.
  Şimdiden teşekkürler
  Gülin Kılınç Uzunok

 2. “google yerel rehber olarak para kazanma” başlığı altında sitenize girdim, üstüne bir tıklama daha istediniz. tıkladım. altta ise başlıkta belirtip kazanılmaz diye belirtmişsiniz. ne gerek var kullanıcılara bu zahmeti vermeye?

  1. Merhaba, Google etiketleri de indexlediği için “sitenize girdim” adımı aslında benim sitemde de aynı aramayı yaparak ulaştığınız sonuçlar sayfası. “bir tıklama daha istiyorum” gibi bir amacım yok yani. Şimdi gelelim “verdiğim zahmete”, şayet ben “yerel rehber para kazanamaz” diye etiket girseydim siz de “yerel rehber para kazanamaz değil mi?” diye arama yapsaydınız yazı amacına ulaşırdı, ne güzel. Fakat takdir edersiniz ki kimse bu şekilde arama yapmıyor. Aynı durum bir başka yazımda da var, tam olarak aradığınız sorunun cevabını veriyorum fakat olumsuz olduğu için “zahmet çıkarmış” oluyorum. Yani desem ki para kazanılabiliyor ve ben “gelin yöntemi anlatıyorum” deyip daha sonra “hayır vazgeçtim anlatmıyorum” desem tamam, sizi yanıltmış olurum. Ama böyle bir şey yok ki. Yok. Yok yani. Ben de yok diyorum.

  2. ben 6. seviyeyim her ay 600 dolar banka hesabıma ödeme alıyorum, 7. seviye olunca 700, 8. seviye olunca 800 dolar şeklinde gidiyor. Ayrıca yüklediğiniz her fotoğraf 25 cent, her yorum 10 cent prim veriyor. Zaman zaman ayın 2’sine veya 3’üne sarktığı oluyor hemen mail atıyorum kusura bakmayın deyip o ay ikramiyeli gönderiyorlar.

   1. Nasıl oluyor bende yerel rehberim para kazanmak istiyorum teşekkür ederim cevabınıza

   2. internette çoğu yerde para kazanılmıyor diye yazıyor. açıkçası bu yazdığınız şaşırttı beni. neye istinaden nasıl kazanılıyor açıklarsanız sevinirim.

  3. bu adam ne diye sinirlenmiş anlamadım bende 8. seviyeyim ve para kazanılıyor mu diye araştırıyorum ama gördüğüm kadarıyla para kazanma falan yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir